Shanta 2/2

28. prosince 2007 v 15:41 | Phoebe Esteban |  Povídky od Shana
Druhá polovina Shanovy Vánoční povídky, kterou přeložila Silmarilien ;-)

Nakonec, po mnoha sklenkách a několika nejchutnějších smažených rybách, jaké kdy jedl (připravovala je Truska, vousatá žena), se s nimi Shanta rozloučil a vrátil se ke svým saním. Vyskočil na své čalouněné sedadlo, vzal do rukou otěže a křiknul na Rudolfa: "Vzhůru, Rudy, pojeďme…"
Zarazil se.
Sob s červeným nosem nebyl nikde k nalezení. "Rudolfe?" zavolal Shanta. "Kde jsi? Přestaň se poflakovat kolem! Musíme…"
Náhle se zarazil. Ze stanu, který stál za saněmi, zaslechnul hlasité zvuky trhání a žvýkání. S neblahou předtuchou nadzvednul Shanta plachtu stanu a nakouknul dovnitř. Uvnitř stálo v kruhu několik lidiček s šedou pokožkou a zelenýma očima, v modrých pláštích s kapucemi. Uprostřed kruhu byly ubohé zbytky po sobovi, který byl roztrhán na krvavé cáry. Jak se tak na to Shanta zděšeně díval, jeden z lidičků - tento konkrétní jedinec se tam procházel se zřetelným kulháním - zvednul ze zbytků veliký, červený nos a hodil si ho do svých doširoka otevřených úst s ostrými zuby.
"Ne!" zasténal Shanta a spustil plachtu zpět na své místo. "Ne zase!!!"
*
Shanta měl po zbytek večera zkaženou náladu. Co ho znepokojovalo mnohem více než ztráta Rudolfa, bylo uvítání, které ho bude čekat, až se vrátí domů, a paní Clausová to zjistí. Lidičkové snědli během několika let spoustu Shantových sobů a jeho žena ho pokaždé měsíc nepustila do postele, když se vrátil domů bez některého z těchto kouzelných, létajících tvorů.
Zvažoval, zda by jí neměl zalhat - mohl by říci, že Rudolf byl sražen nízko letícím letadlem - ale ona by ho dozajista prokoukla a udělala by mu život ještě nesnesitelnějším. Nejlepší bude se přiznat a nést svůj trest jako chlap; a poslat elfy, aby pátrali po dalším sobovi s červeným nosem, který by příští rok zaujal Rudyho místo.
Tlustý muž v saních pracoval po ztrátě Rudolfa pomaleji - protahoval noc jak nejdéle mohl; nespěchal, aby čelil rozzuřené paní Clausové - a svítání bylo vzdáleno jen několik minut (podle lidského měření času), když doručil svůj druhý dárek od konce krásné Debbii Rulíkové, která měla pro tento rok zvláštní přání. Na rozdíl od svých obvyklých dárků si přála pirátský klobouk a meč.
Shanta věděl, že ta pirátská výbava není pro Debbii, a že Debbie chce dát klobouk a meč někomu jinému. Věděl také, že toho přítele ráno již nespatří - a možná že už nikdy po tom. Napadlo ho, aby si vzal klobouk a meč s sebou a předal je na plánovaném večírku, ale nakonec se rozhodl je tu nechat, takže Debbie bude mít aspoň malou upomínku na chlapce, který pro ni tolik znamenal.
Položil plstěný klobouk a zahnutý plastový meč na ostatní dárky pod stromeček v jejím pokoji (který nebyl tak pěkně ozdobený jako býval, jak si kriticky všimnul) a spěšně odešel, aby překonal úsvit a vykonal svou poslední návštěvu během dlouhého, únavného Štědrého večera.
*
Našel trojici v hotelu několik mil za městem, ve kterém bydlela Debbie Rulíková. Nastěhovali se do dvou oddělných pokojů, ale když Shanta přijel, byli shromážděni v tom větším pokoji. Hadí chlapec seděl na posteli, zatímco upír mu ošetřoval velkou, ošklivě vyhlížející ránu na jeho šupinaté pravé paži a rameni. Poloupír je pozoroval.
"Pořád si myslím, že jsme je neměli do toho zatahovat," mumlal Evra a trhnul sebou, když mu upír vetřel sliny do rány, kde byly jeho některé šupiny hrubě strhány. "Kdyby ten plán nevyšel…"
"Byl to risk," souhlasil Darren, "ale nebylo jiného způsobu, kterak bychom tě dostali zpátky živého. Kdybychom ne…"
"Ticho!" vyštěknul pan Hroozley a otočil tvář směrem k oknu, za kterým Shanta naslouchal. "Zaslechnul jsem hluk."
"Nikdo neví, že tu jsme!" zalapal Darren po dechu a vyskočil na nohy; v očích měl zděšení. "Že ne?"
"Je to v pořádku." Řekl Shanta a vklouznul dovnitř maličkou prasklinou na boku okna. A zhmotnil se před nimi. "To jsem jenom já."
"Ach," řekl pan Hroozley a uvolnil se, "už jsem vás nějakou dobu neviděl - padesát let či tak nějak, myslím. Jak jste se měl?"
"Ušlo to." Usmál se Shanta.
"Je to…?" zeptal se Evra a vykulil své hadí oči.
"Musí to být on." Odpověděl Darren. "Nemůže to být nikdo jiný." Podíval se na usmívajícího se muže v rudém oblečení (Shantovo oblečení mělo stejnou barvu jako to pana Hroozleyho, ale tady veškerá podobnost končila). "Co tu ale děláte?" zeptal se ho Darren.
"Doručuji dárky." Usmál se Shanta. "Vím, že jste si o nic nežádali, ale po všech těch útrapách, kterými jste vy tři prošli, jsem došel k názoru, že si zasluhujete odměnu. Tady…" podal Evrovi tubu se zelenou mastí. "Vetři si to do rány. Odplaví to tu nejhorší bolest a pomůže ti to, aby se to rychleji zahojilo."
"Paráda!" řekl Evra, odšrouboval z tuby víčko a okamžitě mastičku použil.
"Pro tebe, Lartene," řekl Shanta a podal zmatenému upírovi láhev s krémem na opalování.
"Pochybuji, že pro to kdy najdu využití." Poznamenal suše pan Hroozley.
"Mohlo by se to hodit, kdybyste byl lapen na slunci." Nesouhlasil s ním Shanta. "Ponechejte si to! Jeden nikdy neví, co s sebou budoucnost přinese. Budete to potřebovat v knize číslo 9!"
"Co tím myslíte?" zamračil se pan Hroozley.
"Na tom nezáleží." Zazubil se Shanta. "Šlo o vtip pro zasvěcené."
Shanta se otočil na Darrena a jeho úsměv se zpola vytratil. "Máš za sebou mnoho těžkých let, co, pane Shane?"
"Už jsem zažil lepší časy." Připustil Darren smutně.
"Není toho moc, co bych pro tebe mohl udělat." Řekl Shanta. "Ale tohle by mohlo vnést do tvého života trochu veselí, aspoň na okamžik." Podal Darrenovi DVD v neoznačeném obalu.
"Děkuji." Řekl Darren a prohlížel si disk. "Ale já nemám DVD přehrávač."
"Pro to je jednoduché řešení." Zasmál se Shanta a vytáhnul multifunkční přehrávač a přípojkou. "Připoj si to k televizi, a až půjdete, zase to vytáhni."
"Co na tom je?" zeptal se Darren.
"Uvidíš." Mrknul Shanta a bez jakéhokoli rozloučení vyklouznul ven a namířil si to k Severnímu pólu, jeho milované posteli, ročnímu odpočinku, reprízám Buffy… a ostrému jazyku nezkrotné paní Clausové.
*
"Dej to tam!" nabádal Evra Darrena, když už byl DVD přehrávač připojen k malé hotelové televizi.
"Máte nějaký nápad, co by na tom mohlo být?" zeptal se Darren pana Hroozleyho.
"Ne," řekl pan Hroozley, "ale jelikož znám Kris Kringla dobře, hádám, že to bude něco žertovného."
Darrenovi zabralo několik sekund vložení disku do přístroje a zmáčknutí tlačítka PLAY. Když to udělal, na obrazovce se objevila tvář a vykřikla: "Veselé Vánoce!" Darren tu tvář okamžitě poznal - byla jeho.
"Co to…?" začal a ztuhnul, když se kamera přesunula z jeho tváře na tři další, které mu byly stejně tak dobře známé - patřily jeho tatínkovi, mamince a mladší sestřičce Annii. "Veselé Vánoce!" vykřikli všichni a pozvedli na kameru plné skleničky s vínem.
"Co to je?" zajímal se Evra, když lidé v televizi začali zpívat písničky, vyprávět vtipy a hrát spolu hry.
"Poslední Vánoce, které jsem strávil doma." Řekl Darren dutě, oči měl přilepené k obrazovce. "Strýček Derek s námi ten rok zůstal a natočil nás. Nikdy jsem tohle dvd neviděl… měl nám poslat kopii, ale strýček Derek nepatřil mezi ty nejspolehlivější…"
Všichni tři sledovali po dlouhý čas televizi, kde si mladší, živější a nevinnější Darren užíval Vánoc se svými rodiči, sestřičkou, strýčkem a ostatními členy rodiny. Když lidé na obrazovce začali otvírat své dárky, Darrenovy oči se zaplnily slzami.
Pan Hroozley poklepal Evrovi na jeho nezraněné rameno a kývnul směrem ke dveřím. "Myslím, že Darren by se na ten zbytek podíval raději sám." Řekl tiše, a tak se oba rozešli do svých pokojů jak nejtišeji jen dovedli, aby se přes den vyspali.
Darren odchod svých přátel nezaznamenal. Byl ztracen ve světě dvd a svých vlastních vzpomínkách na mnohem bezstarostnější dny. Díval se až do úplného konce, pak vše okamžitě vrátil na začátek. "Děkuji, Shanto." Řekl tiše, když se tváře těch, které miloval, znovu objevily na obrazovce. Plakal, ale šlo o vlahé slzy štěstí."To je ten nejlepší dárek, jaký jsem kdy dostal." Pak se pohodlně usadil, prst měl přiložený k dálkovému ovládání a strávil ten den znovuprožitím těch šťastných a veselých Vánoc.
VESELÉ VÁNOCE, SHANOVCI. PŘEJI VÁM ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2008 A ŠANTASTICKÝ ČAS.
DARREN
A tady je několik písniček, které byste si možná rádi zazpívali na Štědrý den, či pokud půjdete lovit ven žáby tak na Druhý svátek vánoční.
Jingle Bells
Jingle Bells, Murlough smells, Evra can lick his nose,
Vancha March spits a lot, and Evanna wears ropes as clothes.
Jingle bells, in vampire hell, every demon carries a stake,
(They don't know that bad souls in fact go to a dark lake.)
Dashing through the fields, on a wild vampaneze hunt,
Darren at the rear, Mr Crepsley at the front,
Lots of twists and turns, who to fear and trust?
Only one thing is for sure -- It's kill the Lord or bust!
Oh, Jingle bells, all will be well, if they kill the Lord,
But if they lose, two will die, and the vampire clan will fall.
Oh, jingle bells, who can tell what fearsome depths they'll delve?
The only way you can find out is to buy and read book twelve!
Up a chimney
When Murlough got stuck up a chimney, he began to shout,
"You girls and boys will make lots of noise once I wriggle out!
I'll rip off your skin, smear you with jam, I'll gobble your insides down too!"
When Murlough got out of the chimney, boo-hoo! Boo-hoo! Boo-hoo!
You better be Good
You better watch out, you better be sly,
You better be brave, I'm telling you why,
The vampaneze are coming to town.
They feed when you are sleeping, they drain your body dry,
They suck all your blood from your veins
And it won't help if you cry.
Oh, You better watch out, you better be sly,
You better be brave, I'm telling you why,
The vampaneze are coming to town.
They'll stick a big straw in you, and slurp your red blood down,
So if you don't want to wind up a corpse
You'd best get out right now!
Oh, You better watch out, you better be sly,
You better be brave, I'm telling you why,
The vampaneze are coming to town.
Must be Murlough
Who likes to dress in a nice white suit?
Murlough likes to dress in a nice white suit.
Who's got long nails and teeth to boot?
Murlough's got long nails and teeth to boot.
Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Who's got nasty purple skin?
Mulough's got nasty purple skin.
Who's got a soul the colour of sin?
Murlough's got a soul the colour of sin.
Purple skin, colour of sin, Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Who only comes out at night?
Murlough only comes out at night.
Who like to give humans a fright?
Murlough likes to give humans a fright.
Gives humans a fright, only comes out at night,
Purple skin, colour of sin, Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Who likes to play around with bones?
Murlough likes to play around with bones.
Who sits on a blood-drenched throne?
Murlough sits on a blood-drenched throne.
Plays with bones, blood-drenched throne,
Gives humans a fright, only comes out at night,
Purple skin, colour of sin, Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Who's got a taste for boys and girls?
Murlough's got a taste for boys and girls.
Who's the biggest monster in all the world?
Murlough's the biggest monster in all the world.
Boys and girls, all the world,
Plays with bones, blood-drenched throne,
Gives humans a fright, only comes out at night,
Purple skin, colour of sin, Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Who's as mad as a march hare?
Murlough's as mad as a march hare.
Who slaughters all in sight and doesn't care?
Murlough slaughters all in sight and doesn't care.
Mad march hare, doesn't care,
Boys and girls, all the world,
Plays with bones, blood-drenched throne,
Gives humans a fright, only comes out at night,
Purple skin, colour of sin, Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Who's the man who likes to go hmmm?
Murlough's the man who likes to go hmmm?
Who's going to dance on your tomb?
Murlough's going to dance on your tomb.
Likes to go hmmm, dance on your tomb,
Mad march hare, doesn't care,
Boys and girls, all the world,
Plays with bones, blood-drenched throne,
Gives humans a fright, only comes out at night,
Purple skin, colour of sin, Nice white suit, long teeth to boot,
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
All together:
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
Once again - louder this time:
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
And the final time, give it all you've got!
Must be Murlough! Must be Murlough!
Must be Murlough with the fearsome jaws.
DARREN OPUSTIL BUDOVU…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Toren Toren | Web | 28. prosince 2007 v 15:54 | Reagovat

Suuupperrrrrrr děkujuuuuuuuu moc moc moc..

2 Malinka Malinka | 28. prosince 2007 v 17:18 | Reagovat

parááááda

3 líza líza | 28. prosince 2007 v 17:39 | Reagovat

Good! To bylo fakt SUPER!!! =)

4 Kiriki Kiriki | Web | 28. prosince 2007 v 17:42 | Reagovat

Tak tomu říkám mistrovské dílo. :)

5 Toren Toren | Web | 28. prosince 2007 v 20:57 | Reagovat

JJ super uplně si vybavuju ty první díle...bombastický...

6 tarantule tarantule | Web | 28. prosince 2007 v 21:34 | Reagovat

:D:D: Bože to nemá chybu a ta písnička prostě super :D Shanta je super :D:D

7 Šutřík Šutřík | 28. prosince 2007 v 22:10 | Reagovat

Podle mě by měl Shanta platit ve všech zemích. Ježíšek už mě vážně štve... ;)

8 Sonny Sonny | 28. prosince 2007 v 22:10 | Reagovat

Supa!

9 molly molly | 28. prosince 2007 v 22:41 | Reagovat

super :):):)

10 enkelinkiskanka enkelinkiskanka | Web | 31. prosince 2007 v 10:51 | Reagovat

Šutřík: no to se opovaz!!! jezisek forever!!!

xD ale tajto bylo dokonaly xD

11 katzenka katzenka | Web | 2. ledna 2008 v 22:51 | Reagovat

škoda že ta písnička neni v čj:(

12 kika kika | 29. května 2009 v 12:48 | Reagovat

darren shan je uplně good líbí se my jeho knížky,konečně nekdo kdo se až na dno dokáže potopit do světa iluzí...

13 laira laira | 4. července 2009 v 13:02 | Reagovat

d.s. je BEST (teda né z postav)

14 kikča kikča | 4. srpna 2009 v 22:54 | Reagovat

"Pro tebe, Lartene," řekl Shanta a podal zmatenému upírovi láhev s krémem na opalování.

"Pochybuji, že pro to kdy najdu využití." Poznamenal suše pan Hroozley.

"Mohlo by se to hodit, kdybyste byl lapen na slunci." Nesouhlasil s ním Shanta. "Ponechejte si to! Jeden nikdy neví, co s sebou budoucnost přinese. Budete to potřebovat v knize číslo 9!"

ccc...tak tuhle jsem zrovna obrečela...a tahle povídka na konci...jak koukal na to dvd....nádhera...už z předchozích...(gavner a Liz...)jsem na měko....takžže jsem si pobrečela...:D...prostě krása;):D

15 Laira(čti Lejra) Laira(čti Lejra) | 9. prosince 2009 v 15:32 | Reagovat

njn vtip jsem pochopila měl ten opalovačák mít alespoň by darren nemusel krást a přilákat lidi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.