5 - 2.kapitola

4. října 2006 v 15:33 | Querida |  5.díl - Zkoušky smrti
Arra Plachetová na nás čekala před knížecí síní. Arra byla jednou z těch vzácných upírek. Byla to nelítostná bojovnice, stejně - nebo možná ještě víc než ostatní muži. Nedávno jsme spolu bojovali a já vyhrál její těžko dosažitelný respekt.
"Jak se ti daří?" zeptala se a potřásla mi rukou.
"Docela dobře," řekl jsem.
"Nervózní?"
"Jo."
"Já byla taky, když mě čekaly Zkoušky," usmála se."Jen blázen se před nimi necítí znepokojeně.Důležité je nepanikařit."
"Pokusím se."
Arra si odkašlala."Doufám, že si to, co jsem řekla v té síni, nebereš osobně."Arra naléhala, abych musel udělat ty zkoušky."Myslím, že na upíry by se mělo jít tvrdě, i když to jsou ještě děti. Máme těžký život, slabí si neškrtnou. A jak už jsem tam říkala, myslím, že to zvládneš, ale kdyby ne, nebudu prosit o tvůj život."
"Rozumím," řekl jsem.
"Pořád přátelé?"
"Jo."
"Pokud budeš pomoct s přípravami, klidně si řekni," řekla." Prošla jsem Zkouškami třikrát, abych dokázala sama sobě, že jsem hodnotný upír. Je toho jen málo, co o nich nevím."
"Budeme to mít na paměti," sklonil se k ní pan Hroozley.
"Galantní jako vždy, Lartene,"poznamenala Arra." A taky hezký jako vždy."
Málem jsem vyprskl smíchy. Pan Hroozley - a hezký? Viděl jsem mnohem hezčích tvorů v zoo v oddělení opic! Ale pan Hroozley vzal kompliment vážně, jako by byl na lichotky zvyklý, a znovu se sklonil.
"A ty jsi krásná jako vždycky."
"Já vím," zakřenila se a odešla.Pan Hroozley upřeně pozoroval, jak jde pryč, a v obličeji měl zvláštně zasněný pohled. Když si všiml mého úšklebku, zaškaredil se.
"Čemu se tam tlemíš?" vyštěkl.
"Ničemu," řekl jsem nevinně, a pak jsem zákeřně dodal,"Stará přítelkyně?"
"Když už to musíš vědět," řekl strnule,"Arra byla jednu dobu moje družka."
Zamrkal jsem."To jako že to byla vaše manželka?"
"Dá se to tak říct."
Zíral jsem na něj s otevřenou pusou."Nikdy jste mi neřekl, že jste ženatý."
"Už nejsem, ale byl jsem."
"Co se stalo - rozvod?"
Potřásl hlavou."Upíři se neberou ani nerozvádí jako lidé. Místo toho děláme dočasně sdružené svazky."
Povzdychl jsem si."Ještě jednou?"
"Pokud 2 upíři chtějí udělat pár,"vysvětloval," odsouhlasí, že spolu budou sdílet část života, obvykle 5 nebo 10 let.Na konci se mohou rozhodnout pro dalších 5 nebo 10 let, nebo se rozdělit. Naše vztahy nejsou jako lidské. Protože nemůžeme mít děti a taky žijeme tak dlouho, proto spolu do konce života zůstalo jen pár dvojic."
"To zní divně."
Pan Hroozley pokrčil ramenama."Je to upíří zvyk."
Přemýšlel jsem o tom."Cítite k Ařře ještě něco?" zeptal jsem se.
"Obdivuju ji a respektuji," odpověděl vypočítavě.
"Na to jsem se neptal. Milujete jí?"
"Podívej," řekl rychle."Je načase se dostavit před knížata.Pospěš si - nesmíme se spozdit." A rychle vyrazil, a tím utekl před osobními otázkami.
Uvnitř síně nás pozdravil Vanez Blane. Vanez je mistr her, má na starosti tři tělocvičny a dohlíží nad účastníky zápasů. Má jen jedno oko, a levou stranu si pečlivě hlídá. Ale když k němu přijdete z pravé strany, tak uvidíte jeho přátelský pohled.
"Jak se cítíš?" zeptal se."Připraven na Zkoušky?"
"Tak nějak," odpověděl jsem.
Odtáhl mě na stranu a mluvil tiše," Pokud chceš, můžeš říct ne, ale mluvil jsem s knížaty a povolují, abych byl tvůj průvodce zkouškami. To znamená, že ti o nich něco řeknu a připravím tě. Něco jako trenér."
"To zní dobře," řekl jsem.
"Nezlobíš se, Lartene?" zeptal se ještě.
"Vůbec ne," řekl pan Hroozley."Původně jsem chtěl být jeho průvodce já, ale ty se na to hodíš líp. Jsi si jistý, že tě to nebude obtěžovat?"
"Samozřejmě, že ne."
"Tak domluveno," potřásli jsme si rukama a usmáli jsme se na sebe.
"Je to divný, že jsem v centru všeho dění," řekl jsem."Tolik lidí mi chce pomoct. To se takhle chováte ke všem nováčkům?"
"Většinou ano," řekl Vanez."Upíři se starají jeden o druhého. Musíme - všichni ostatní se nás bojí nebo nás nenávidí. Upír je závislý na pomoci svých druhů." Odmlčel se a dodal," Dokonce i ten zbabělý tulák Kurda Smalt."
Vanez si ve skutečnosti nemyslel, že je Kurda zbabělý tulák - jen chtěl budoucího knížete trochu pošťouchnout - ale hodně upírů si to myslelo. Kurda neměl rád boje ani války, a chtěl sjednat mír s vampýry. Pro mnoho upírů to bylo nemyslitelné.
Strážný zavolal mé jméno a já jsem vešel před trůny knížat. Vanez stál za mnou, zatímco pan Hroozley zůstal sedět - přítomnost je povolená jen průvodcům.
Paris Nebess, bílovlasý vousatý kníže - nejstarší z žijících upírů - se mě zeptal, jestli přijmu jakoukoliv zkoušku mi uloží. Odsouhlasil jsem to. Pak ještě ohlásil generálům, že mi bude akceptováno Období příprav a vzhledem k mému věku a tělesným proporcím byly některé zkoušky staženy. Zeptal se, jestli někdo protestuje.Mika Ver Leth - ten, který navrhl zkoušky - vypadal nespokojený s rozhodnutím a hrál si popudlivě se záhyby své černé košile, ale mlčel."Výborně," řekl PAris."Vylosujeme první zkoušku!"
Strážný v zelené uniformě před něj postavil sáček s kameny. Řekli mi, že tam bude 17 kamenů, každý s jiným číslem. Každý odkazuje na nějakou zkoušku, a tu, kterou si vytáhnu, budu muset zvládnout.
Strážný zatřásl sáčkem a zeptal se, jestli si chce někdo ověřit kameny.Jeden z generálů zvedl ruku. To byla obvyklá praxe - kameny jsou vždycky kontrolovány - tak jsem si toho nevšímal, jen jsem zíral na podlahu a snažil se uklidnit.
Když byly kameny zkontrolovány a navráceny, strážný je znovu zamíchal a pak mi sáček podal. Zavřel jsem oči, vsunul dovnitř ruku, chňapnul první kámen, kterýho jsem se dotkl a vytáhl ho ven."Číslo jedenáct," zavolal strážný."Vodní bludiště."
Upíři v síni si mezi sebou začali tiše povídat.
"Je to dobrý nebo špatný?" zeptal jsem se Vaneze, zatímco knížata znovu kontrolovala kameny.
"Záleží to na hodně okolnostech," řekl."Umíš plavat?"
"Jo."
"Tak je to vlastně na začátek dobré. Všechno se to může ještě zhoršit."
Zatímco byl kámen prozkoumán a dán vedle, abych si ho už nemohl vytáhnout, Paris mi řekl, ať očekávám informace o zkoušce zítra při soumraku. Popřál mi hodně štěstí - kvůli práci se nebude moct dostavit, i když tam bude nějaký jiný kníže - a pak mě pustili. Vyšel jsem ven a pospíchal s Vanezem a panem Hroozleym připravit se na mojí první zkoušku.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlčice Vlčice | 19. února 2007 v 10:05 | Reagovat

Vážně hustý. Škoda, že tu knížku ještě nemám...

2 Deluxx Deluxx | 10. června 2007 v 18:26 | Reagovat

kdo by mel zajem o tu knihu tak at mi napise na tento e-mail - D.Rokyta@seznam.cz prodam za 100,- celkem neporusená               http://s2.bitefight.cz/c.php?uid=23005 - jo a mrknete na tohle

3 whitekniht whitekniht | 12. září 2007 v 14:54 | Reagovat

sorry ale bitefight nehraju.

4 whitekniht whitekniht | 12. září 2007 v 14:56 | Reagovat

ale hraju knightfigt

5 shion-hime shion-hime | 17. listopadu 2008 v 18:07 | Reagovat

http://s1.bitefight.cz/c.php?uid=79537

6 eska eska | 4. února 2009 v 15:14 | Reagovat

no jasne kliknu na to a budu pokousana!

7 jesic jesic | Web | 14. června 2009 v 12:32 | Reagovat

http://s16.bitefight.cz/c.php?uid=61602

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.