5 - 10.kapitola

9. října 2006 v 18:35 | Querida |  5.díl - Zkoušky smrti
Vraceli jsme se zpátky do Síní, když jsem si vzpomněla pohřební Síň, o které mi Kurda vyprávěl nedlouho potom, co jsem dorazil do Hory. Zeptal jsem se, jestli bychom se tam mohli jít podívat.Seba souhlasil a Kurda taky. Gavner nebyl tak nadšený, ale taky šel."Pohřební Síně na mě působí morbidně,"řekl, když jsme šli chodbama.
"To je na upíra divný," poznamenal jsem."Copak nespíte v rakvích?"
"Rakve, to je něco jimého," řekl Gavner."Tam se cítím pohodlně.Nemůžu vystát hřbitovy, márnice a krematoria."
Síň poslední cesty byla dlouhá jeskyně s vyklenutým stropem. Po stěnách rostl hustě luminisační lišejník. Prostředkem tekl pramen a vléval se zase do podzemí. Byl široký, rychlý a hlučný. Museli jsme zvýšit hlasy, abychom ho vůbec přehlušili.
"Těla mrtvých byla uchovávány zde,"řekl Kurda."Byly svlečeny, hozeny do vody a nechány napospas osudu. Voda je odnesla z Hory a na věčnost do divočiny."
"A co se jim stalo tam?" zeptal jsem se.
"Byly odnešeny na vzdálený břeh, kde je sežrala zvířata nebo draví ptáci."Zakřenil se, když jsem zbledl."Ne moc pěkná cesta, co?"
"Je dobrá," nesouhlasil Seba."Až já zemřu, chci skončit přesně takhle.Mrtvá těla jsou částí potravního řetězce. Krmit oheň mrtvolama je plýtvání."
"A proč s tím přestali?" zeptal jsem se.
"Ta těla se zachytila," vysvětloval Seba."Naštosovala se dole v tunelu. Skupina upírů se tu musela zachytit a plavat osvobodit těla. Nazpátky je zatáhli kolegové, protože proti tomu proudu se nedá plavat.
Sám jsem tam byl," pokračoval Seba."Díky bohu jsem jen tahal za lano a nemusel jsem se nořit do vody. Ti, kdo byli dole se s tím, co viděli nikdy nevyrovnali natolik, aby o tom mohli vyprávět."
Díval jsem se na temný proud a chvěl jsem se při pomyšlení, že plavu dolů osvobodit mrtvoly, a najednou mě to napadlo a já se otočil ke Kurdovi."Říkal jsi, že tam těla odplavala pro zvířata - ale není upíří krev jedovatá?"
"Žádná krev tam nebyla," řekl Kurda.
"Proč ne?" zamračil jsem se.
Kurda zaváhal a Seba odpověděl za něj."Byla vysáta strážci Krve, kteří také odstranili většinu orgánů."
"Kdo jsou Strážci Krve?" zeptal jsem se.
"Pamatuješ na ty lidi, co jsme viděli v Síni Kremace, když jsme byli na prohlídce Horou?" řekl Kurda.
Zavzpomínal jsem a vzpomněl jsem si na ty divné, extra bledé bytosti s děsivýma očima, oblečené v hadrech a tiše a osamoceně sedící v Síních. Kurda odmítl si o nich povídat, a řekl, že mi o nich řekne později, ale kvůli dalším událostem jsem na to úplně zapomněl."Kdo jsou?" zeptal jsem se."A co dělají?"
"Jsou to Strážci Krve," řekl Gavner."Přišli do Upíří Hory před více než tisícem let - nevíme odkud - a usídlili se tu, i když přibližně každých deset let malá skupina odejde a občas se vrátí s novými členy. Žijí pod Síněmi a málokdy se s nimi setkáváme.Taky mají vlastní jazyk, zvyky a víru."
"Jsou to lidi?" zeptal jsem se.
"Jsou to démoni!" zavrčel Gavner.
"To je nefér," poukázal Seba."Jsou to věrní služebníci a zasluhují si náš vděk. Provádí kremace, a připravují mrtvoly. A taky nás zásobují krví - odtud pochází většina krve v našich skladištích. Nikdy bychom jí nesehnali dost, tak to necháváme na Strážcích. Nekrmíme se přímo od nich, prostě nám dávají krev v láhvích."
"Proč?" zeptal jsem se úplně mimo."Nemůže to být moc záživný, bydlet v Hoře a dávat svou krev. Co to s nima je?"
Kurda si rozpačitě odkašlal."Víš, co to jsou paraziti?" Potřásl jsem hlavou."Jsou to stvoření - nebo malé organismy - které se živí třeba na mrtvých tělech. Strážci jsou paraziti.Jedí orgány - třeba srdce a mozky mrtvých upírů."
Zíral jsem na Kurdu a přemýšlel jsem, jestkli nežertuje. Ale z jeho výrazu jsem poznal, že ne."A proč je necháváte?" zalapal jsem po dechu.
"Potřebujeme je," řekl Seba jednoduše."Jejich krev je nezbytná. Kromě toho nám nijak neškodí."
"Vy si nemyslíte, že pojídání mrtvol není škodění?" štěkl jsem.
"Nikdo z mrtvých si ještě nestěžoval," zažertoval Gavner, ale ten humor byl vynucený - podle jeho výrazu jsem poznal, že se cítí stejně nepříjemně jako já.
"Skvěle se o těla starají," vysvětloval Seba."Jsme pro ně posvátní. Nejdříve odstraní krev a dají jí do soudků vlastní výroby - odtud dostali své pojmenování - a pak rozříznou trup a vyndají požadované orgány. Také vytáhnou mozek tak, že zastrčí několik háčků do nosů a vytáhnou ho po malých kouskách."
"Cože?" vykřikl Gavner."O tom jsem ještě nikdy neslyšel!"
"Většina upírů o tom neví," připustil Seba."Ale já jsem pár století Strážce studoval důkladně. Lebky upírů jsou pro ně posvátné, takže je nikdy nezničí."
"To je něco nepřípustného," zamumlal Kurda zhnuseně.
"Je to pohoršující," zavrčel Gavner.
"Přesně!" souhlasil jsem.
"Když jsou orgány a mozek pryč,"pokračoval Seba,"uvaří je,aby byli v bezpečí - naše krev je pro ně stejně smrtelná, jako pro jakékoliv jiné stvoření."
"A z toho žijí?" zeptal jsem se,pobouřený, ale fascinovaný.
"Ne," odpověděl Seba."Moc dlouho by nepřežili, kdyby to byl jejich jediný příjem.Jedí normální jídlo, naše orgány si schovávají na slavnostní příležitosti - jedí je na svatbávh, pohřbech a odstatních ceremoniích."
"To je nechutný!" vykřikl jsem, něco mezi ironickým úšklbkem a pobouřením."Proč to dělají?"
"Nejsme si jistí," přiznal Kurda,"ale může to být proto, že jim to zajistí delší život.Průměrný Strážce žije stošedesát let a víc.Samozřejmě, kdby se stali upíry, želi by ještě déle,, ale žádný to neudělal - upíří krev je pro ně tabu."
"Jak je můžete něchat to provádět?"zeptal jsem se."Proč ty příšery nepošlete pryč?"
"Nejsou to příšery," nesouhlasil Seba."Jsou to lidi s neobvyklýma stravovacíma návykama - skoro jako my! Kromě toho, my pijeme jejich krev. Je to férová výměna - jejich krev za naše orgány."
"Já bych nepoužil slovo fér," zamumlal jsem."Spíš kanibalismus."
"Vlastně ne," namítl Kurda."Nejí své vlastní maso, takže to nejsou kanibalové."
"Jseš puntíčkář," vrčel jsem.
"Je tu tenká nit," řekl Seba,"ale je tu rozdíl.Nechtěl bych být Strážce, a nestýkám se s nimi,ale jsou to jen divní lidi, kteří se snaží přežít, jak nejlépe dovedou. Nezapomeň, že my se také krmíme z lidí, Darrene. Nebylo by správné je odsoudit, stejně jako lidi odsuzují upíry."
"Říkal jsem ti, že je to tu morbidní," pousmál se Gavner.
"Měl jsi pravdu," usmál se Kurda."Tohle je říše mrtvých., ne živých, a měli bychim jim jí nechat. Vraťme se na Festival."
"Už jsi viděl dost, Darrene?" zeptal se Seba.
"Jo," otřásl jsem se."A taky dost slyšel."
"Tak pojďme."
Vyrazili jsme,Seba ve předu a Gavnr s Kurdou rychle za ním.Chvíli jsem se zdržel, prohlížel jsem si řeku, poslouchal jsem její řev, přemýšlel jsem nad Strážci Krve a představoval jsem si své mrtvé, odkrvené, prázdné, jak pluje dolů a odráží se od kamenů jako hadrová panenka.
Byla to strašná představa. Potřásl jsem hlavou, vypustil to z mysli a pospíchal za ostatníma, aniž bych věděl, že za ne moc dlouho budu stát na tom samém místě, ale ne, abych truchlil nad něčím životem - ale abych zoufale bojoval o svůj vlastní!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlčice Vlčice | 20. února 2007 v 19:20 | Reagovat

Vážně hustý. Chtěla bych někdy zkusit mozek. Určitě je výživnej :-D

2 majdousek majdousek | 10. března 2007 v 21:08 | Reagovat

ten kdo to překládal, nemohl vědět jestli to překládá dobře, ptž takový nechutnosti obvykle v knížkách nebývají!!!!

3 majdousek majdousek | 10. března 2007 v 21:08 | Reagovat

ale Darren Shan je JEDINEČNEJ!!!

4 T!n@ T!n@ | Web | 4. června 2007 v 18:59 | Reagovat

Tadle kniha je super ted jí čtu,a hledala sme jí docela dlouho......celej ten příběh se mi líbí a jeslti chceš tak se můžem spřátelit......ale nemám blog a této knížce.....

5 Anča Anča | Web | 23. února 2008 v 17:56 | Reagovat

majdousek: no možná by si se divila co se dá v literatuře pro mládež najít:-D

6 Anča Anča | Web | 23. února 2008 v 17:56 | Reagovat

Vlčice: já teda ne:-D

7 clea clea | 23. března 2008 v 15:33 | Reagovat

Možna jsou ty strážci chytří kdyz zerou ty mozky =D lol

8 Míša Míša | 26. května 2009 v 20:06 | Reagovat

no možná jo...ale stejně bych to radši nezkoušela:D

9 Ríša Ríša | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 19:14 | Reagovat

Třídní původ? Moji předkové byli neandrtálci, takže díky za info:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.